Branný den

Ve čtvrtek 8.6. 2023 měli žáci osmého ročníku možnost absolvovat branný den.

Přálo nám počasí, a tak jsme se v 8 hodin ráno vydali do areálu „na zámostech“, kde na nás čekalo několik stanovišť a nějaké to občerstvení. Pod dohledem zkušených policistů si mohli zájemci vyzkoušet, jak těžké je na sobě mít policejní vybavení včetně štítů, helmy nebo balistické vesty. Dále si někteří zkusili, že manipulace se spoutanýma rukama není tak jednoduchá, jak se může z kouzelnických filmů zdát. Na dalším stanovišti vedeným zdravotníky ze záchranné služby jsme se mohli dovědět, jak se zachovat v případě, že by někdo potřeboval první pomoc. Jedno stanoviště měl na starosti náš třídní učitel pan Malík, kde si jednotlivé skupinky mohly vyzkoušet orientaci jen za pomoci buzoly a mapy. Jen na krok od tohoto stanoviště čekali vojáci z aktivních složek ČR, u kterých bylo možno zkusit běh s plynovou maskou či hod realistickou replikou granátu. Na druhé straně areálu nám bylo předvedeno, co a jak se používá například k balistickému měření. Dále následovaly příklady zbraní, ke kterým jsme přiřazovali nábojnice. Pak nám znalci ukázali, jaký účinek měly vystřelené projektily na dveře od auta.

Dovolíme si říct, že největším lákadlem celého dne byla střelba na střelnici, kde jsme měli možnost vystřelit z malorážky.

Po úspěšném absolvování všech stanovišť na všechny zúčastněné čekal oběd v místní kuchyni v podobě vynikajícího guláše s limonádou. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám umožnili tuto akci absolvovat, a doufáme, že něco podobného budou moci zažít i naši nástupci příští rok.

T. Kodýdek, V. Květoň, M. Janka, A. Lucák (VIII.B)

F O T O

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ – úspěch v okresním koleNEW

VYBÍJENÁ – vítězství krajském koleNEW