Exkurze do Semlerovy rezidence

Během měsíce října navštívily postupně všechny deváté třídy Semlerovu rezidenci v Plzni na Borech na Klatovské třídě. Interiér bytu Oskara a Jany Semlerových patří totiž k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě, a to především díky unikátnímu prostorovému řešení. Byt byl vytvořen na počátku 30. let 20.stol. architektem Adolfem Loosem a jeho žákem Heinrichem Kulkou. Vedle unikátního prostorového řešení tvořil nedílnou součást bytu atypický vestavěný mobiliář, podlahy a obklady stěn ze vzácných druhů dřev a řada dalších řemeslných detailů z kovu, keramiky, kamene, dřeva a skla.

Rodina bohatého židovského podnikatele O. Semlera byt nemohla dlouho užívat, po nástupu Němců k moci jim byli Semlerovi nuceni rezidenci prodat a poté emigrovali do Austrálie, čímž si zachránili život.

Dozvěděli jsme se, že jeden z jejich synů - Will Semler - ještě žije a v listopadu tohoto roku oslaví sto let.

Ve vile se nám velice líbila obývací hala se vzácnou podlahou z ebenového dřeva, která v tehdejší době měla hodnotu nového rodinného domu. Nejkrásnějším prostorem bytu je asi jídelna, jejíž stěny jsou obloženy mahagonem a podlaha je ze dřeva citroníku. Dívky také obdivovaly krásný pokoj paní Semlerové, z něhož se vycházelo na terasu. Jako jediná rodina v Plzni měli Semlerovi do patra zavedenou pitnou vodu. Krásná je i dobová lednice, která je stále funkční, a unikátní je i pračka v prádelně. Pokojíky tří synů by mohly i nyní fungovat jako studentské pokoje. Vedle nich měla svůj pokoj vychovatelka.

Prohlídkou rezidence ale exkurze ještě nekončila. Následovala přednáška na téma holocaust. Dozvěděli jsme se o krutých osudech plzeňských židovských rodin za 2. světové války. Pak jsme podle obsahu tří malých kufříků hádali, jaký osud měly tři židovské rodiny. Zachránit se podařilo Semlerovým, druhé rodiny takové štěstí neměly a většina jejich členů zahynula v koncentračních táborech.

Exkurze se nám velice líbila, doporučujeme všem přijet se sem podívat – rozhodně to za to stojí.

Žáci IX.C

ŠTAFETOVÝ POHÁR - okresní kolo

Okresní kolo v minikopané

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)