Výtvarný workshop v Plasích

Skupina žáků osmých a šestých ročníků jela v pátek 31.3.2017 do Plas. V budově bývalého pivovaru dnes sídlí nové muzeum – Centrum stavitelského dědictví, kde se můžeme dozvědět o všem, co souvisí se stavbou od počátku stavitelství až po současnost. V sousední budově hospodářského dvora se žáci zúčastnili výtvarně řemeslné dílny. Sami si vyzkoušeli vytvořit si vlastní „SGRAFITO“. Na úvod nás paní Mgr. Koderová přenesla pomocí interaktivní tabule do doby renesance, kdy tato sgrafita vznikala. Jedná se o tzv. psaníčka na fasádě zámků (Litomyšl) nebo např. na domech (radnice v Plzni). Vznikají proškrabáváním horní světlé vrstvy fasády, pod níž je druhá tmavá vrstva.

Nejprve se všichni přesvědčili o své zručnosti v dílenské práci. Museli si sami stlouct dřevěný rámeček, který podbili sololitovou deskou. Pak do připraveného rámečku dokonale vyhladili vrstvu tmavé malty, na ní pak štětkou nanesli tenkou vrstvu bílé vápenné hmoty, a tím byl připraven základ. Po dobu schnutí se skupina občerstvila a zašla na prohlídku expozice stavitelství.

Po zaschnutí nanesli do rámečku výtvarný návrh nakreslený na papíru. Ostrým hrotem se prokreslily obrysy do hmoty a pak se modelářským očkem ubírala bílá hmota. Tak vznikaly pěkné obrázky založené na kontrastu bílé a černé.

Krátký odpočinek strávili žáci ve stavebním hřišti, kde si mohli vyluštit kvíz na interaktivní tabuli, malovat na tabuli, postavit stavby z jednoduchých dřevěných prvků či si pohrát v dětské polstrované osmičce.

Pedagogický doprovod zajišťovaly: Mgr. Hana Matějovská, Mgr. Magdaléna Trhlíková

Workshop v Plasích

ŠTAFETOVÝ POHÁR - okresní koloNEW

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)