EXKURZE ŽÁKŮ 6. A 7. ROČNÍKU 11. 12. 2015
Staré zámecké schody jsou veřejná komunikace, určená pouze pro pěší chodce, která spojuje městskou čtvrť Malá Strana s východní částí Pražského hradu v městské části Praha 1 s tím, že hranice mezi Hradčanami a Malou Stranou fakticky probíhá na jejich horním konci na hraně vyhlídkové terasy u východní brány Pražského hradu. Schody jsou zde již od 17. století, Vlastní schodiště je asi 230 metrů dlouhé] a čítá 121 schodů. Známá píseň Karla Hašlera Po Starých zámeckých schodech téměř zlidověla a zpívá se dodnes.
Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad (původně raně středověké hradiště) stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy, na vrchu Opyš. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. Je považován nejen za symbol města, ale i české státnosti a podle Guinessovy knihy rekordů za největší starobylý hrad na světě.
Součástí hradu je Katedrála svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku. Kromě mnohých českých panovníků (včetně čtyř císařů), pražských biskupů a arcibiskupů, duchovních, šlechticů i jiných lidí spjatých s pražským dvorem jsou v katedrále pochováni i někteří světci – velká část českých zemských patronů (sv. Václav, Vít, Vojtěch, Zikmund nebo Jan Nepomucký). Jsou zde také uloženy české korunovační klenoty.
X1 I. nádvoří Pražského hradu X2. II. nádvoří Pražského hradu X3. III. nádvoří Pražského hradu X4. Obrazárna Pražského hradu X5. Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha X6. Starý Královský palác X7. Bazilika sv. Jiří X8. Jiřský klášter X9. Rožmberský palác – Ústav šlechtičen X23. Lobkowiczký (Lobkovický) palác X10.Prašná věž – Mihulka X11.Daliborka X12.Zlatá ulička X13. Nejvyšší purkrabství |
X14. Zahrady Pražského hradu X14. Královská zahrada – historie X14. Zahrada Na Baště X14. Rajská zahrada X14. Zahrada Na Valech X14.Hartigovská zahrada X15.Jízdárna X16.Míčovna X17.Královský letohrádek X18.Prezidentský domek X19. Hradní stráž X20.Jelení příkop X21.Produkčnízahrady X22. Svatovítský poklad |
Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách. Od konce 17. století bylo postupně na most umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší. Po mostě vede historická královská cesta.
Staroměstské náměstí obklopují pozoruhodné historické stavby, například Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, husitský kostel svatého Mikuláše na Starém Městě, palác Kinských, dům „U Kamenného zvonu“ a další. Uprostřed Staroměstského náměstí stojí pomník mistra Jana Husa. Ve sklepeních domů, jež náměstí lemují, můžeme najít románské a gotické základy. Na nich stojí renesanční, barokní a rokokové domy.
Na jihozápadní straně Staroměstského náměstí se nachází Staroměstská radnice s Orlojem. Ten vytvořil na počátku 15. století hodinář Mikuláš z Kadaně podle návrhu Jana Šindela; pověst přisuzující jeho autorství mistru Hanušovi je historickým omylem.
O Vánocích a Velikonocích jsou zde umístěny stánky, které mají připomínat středověké trhy. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsou největší vánoční trhy u nás a jsou navštěvovány statisíci návštěvníky z České republiky i ze zahraničí. Už v 11. století se zde nacházelo tržiště s pravidelně se konajícími trhy; jeho význam postupně narostl do rozměrů toho nejvýznamnějšího v zemi. Konaly se zde i významné události – došlo tu ke vzpouře lidí po popravě Jana Želivského i k další popravě dvaceti sedmi českých „pánů“ v roce 1621.
Pražský poledník na Staroměstském náměstí (14°25'17" v.d.) byl vyznačován stínem, který v pravé poledne vrhal Mariánský sloup |
|
27 křížů k uctění památky českých „pánů“ zde sťatých po bitvě na Bílé hoře. |
… TO VŠE JSME VIDĚLI (SPOLU S MUZEEM HRAČEK, MUZEEM PRAŽSKÝCH POVĚSTÍ A STRAŠIDEL A MUZEEM ALCHYMISTŮ) PŘI PROCHÁZCE ADVENTNÍ PRAHOU DNE 11.12.2015.
Mgr. I. Malátová, Mgr.I. Klasnová
ŠKOLNÍ ROK 24/25
organizace, volné dny, třídní aktivy, pomůcky...
Z NAŠICH AKCÍ
Úspěch v okresním kole ve florbalu dívek
Úspěch v okresním kole ve florbalu chlapců
Čtvrťáci na výstavě v Domu historie Přešticka
Úspěch našich žáků ve WocaBee jazykovém šampionátu
Jak si poradit v informačním světě
(preventivní akce)
Mladší hoši doběhli až na republikové finále
ZAJÍMAVOSTI
Pocta Josefu Hlávkovi
ke 190. výročí narození
Přednáška prof. Lenky Zdeborové na Pražském hradě
Prestižní cena za vědu pro prof. Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni
Ze života Josefa Hlávky - videopořad
Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu
Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně1146
IČO: 49181891
webmaster