Menu schované do tlačítka

 

Docent Weyda opět poodkryl roušku tajemného světa vědy ...

Ve středu 22. října se posadili žáci sedmého ročníku do lavic auly naší základní školy s očekáváním zajímavého povídání o světě pod mikroskopem. Již podruhé jsme u nás přivítali Doc. RNDr. Františka Weydu, CSc. z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Přednáška s tématem „Věda letem světem“ začala výčtem metod, kterými můžeme pozorovat svět kolem nás. Linie oko – dalekohled – lupa – mikroskop byla zřejmá. Několika snímky pan docent žákům přiblížilo, jak vypadají moderní optické mikroskopy a mikroskop elektronový. Zajímavé bylo srovnání vědecké, populárně vědecké a výtvarné fotografie.

Žáci 7. ročníku již v rámci učiva přírodopisu probírali skupinu parazitických živočichů. A právě na parazity se orientovala i další část přednášky. Jak se přichytí klíště? Proč samice klíštěte nepraskne, když se nasaje krví hostitele? Jak vypadá kleštík včelí decimující spolu s včelomorkou obecnou stavy včelstev? Jak využívat dravé roztoče v boji se škůdci rostlin? Na tyto a další otázky dostali žáci odpovědi prostřednictvím snímků z elektronového mikroskopu spojených se zajímavým povídáním o životě těchto organismů.

V druhé části přednášky zhlédli žáci film „Tajemná tůň“, jehož scénáristou i režisérem byl pan Doc. RNDr. František Weyda, CSc. Co se děje na hladině a pod hladinou lesní tůně? Jak vypadají rozsivky a čím se živí? Čím dýchá potápník? Žákům se pootevřel svět propletených potravních řetězců a složitých vazeb a vztahů mezi říší rostlin a živočichů podbarvený zpěvem lesních ptáků a hlasy obyvatel tůňky. Vše plynulo volně bez dalšího komentáře a přece to bylo tak srozumitelné. Vždyť stačí umět se jen dívat a naslouchat.

Pan docent připomenul též žákům blížící se Týden vědy a techniky, který proběhne 1. - 15.11 2014. Široká veřejnost má možnost navštívit nejrůznější odborná pracoviště i laboratoře Akademie věd ČR.

Další část přednášky se týkala možností vědce poznávat při výjezdech do zahraničí cizí země a jejich obyvatelstvo.

Spolu s panem docentem jsme procestovali multikulturní New York, navštívili Wall Street, Central Park nebo Times Square.

Poté jsme se prostřednictvím zajímavých fotografií přesunuli do NP Great Smoky Mountains a setkali se s divoce žijícím krocanem, medvědem baribalem nebo s jelencem běloocasým. Do Bostonu nás vzal pan docent na pozorování velryb a na Floridě prý na nás čeká nezapomenutelné setkání s vzácným krokodýlem americkým ...

Tak řekněte sami: „Není to prima stát se vědcem ...?“

Lenka Křížová učitelka ZŠ Josefa Hlávky Přeštice

ŠKOLNÍ ROK 24/25
organizace, volné dny, třídní aktivy, pomůcky...

Nabídka zájmových kroužků

ÚSPĚCHY V SOUTĚŽÍCH


Z NAŠICH AKCÍ

„PLZEŇSKÝ POVĚSTI“ se dětem líbilyNEW

UKLIĎME ČESKONEW

Z AKCÍ ŠKOLNÍ DRUŽINY

Druháci vyráběli ze dřeva

Soutěžíme s WocaBee

Program ZDRAVÁ 5 se líbila

Žáci 1. stupně v krajském kole pěvecké soutěže

VYBÍJENÁ – úspěch v okresním poháru

Okresní turnaj V KOŠÍKOVÉ – úspěch domácích týmů

JAK JSEM POTKAL ŽÍŽALU

MASOPUST VE DRUHÉM ROČNÍKU

V Í C E


ZAJÍMAVOSTI

Pocta Josefu Hlávkovi
ke 190. výročí narození

Přednáška prof. Lenky Zdeborové na Pražském hradě

Prestižní cena za vědu pro prof. Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni

Letecké snímky školních budov

Ze života Josefa Hlávky - videopořad

Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu


jídelníček

youtube

Počasí u nás


archiv

 

Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně 1146
IČO: 49181891
webmaster  

Prohlášení o přístupnosti