Historie zblízka

Atmostéra roku 1938 dýchla na všechny účastníky shromáždění 12. 2. 2013 v aule naší školy. Přiblížení života v předválečném Československu se ujali tři členové Vojensko – historického sdružení Kladruby – Petr Petr, Pavel Kops a Josef Lang.

Toto sdružení provozuje v Kladrubech muzeum opevnění, přístupné veřejnosti. V muzeu shromáždili členové mnoho zbraní, které patřily do výzbroje československé armády před 2. světovou válkou. Naše škola tak využila nabídky jednoho z členů sdružení a zároveň otce naší žákyně uskutečnit pro žáky 9. tříd besedu o této problematice.

Aula se na jeden den proměnila a její návštěvníci se najednou ocitli v předválečné době, poznávali nefalšované vlastenectví obyvatel Československa, jejich odhodlání bránit svou vlast, seznamovali se se životem lidí v době ohrožení nacismem. Historie najednou nebyla jen kapitolou z učebnice, ale zásluhou vyprávění členů sdružení se stala barvitým obrázkem života před válkou. Vyprávění vhodně doplňovala výstava exponátů, které členové sdružení s sebou přivezli. Nejvzácnějším byl těžký kulomet vzor 24, tato zbraň pochází ještě z dob Rakouska – Uherska, žáci si prohlédli kulomet vyrobený Zbrojovkou F. Janečka v roce 1924, další vzácností byl i lehký kulomet vzor 26 ze Zbrojovky Brno.

Účastníci měli možnost poznat nejen zbraně, ale seznámili se i s výstrojí vojáka. Uvědomili si, že svoboda není samozřejmá věc. A pojem obrana vlasti nepatří jen do učebnice, ale stává se nedílnou součástí plnohodnotného lidského života.

Za takovou přednášku patří všem třem členům Vojensko – historického sdružení z Kladrub naše velké poděkování.

Mgr. Vlasta Šafratová, zástupkyně ředitele

PODROBNÉ INFO K NOŠENÍ ROUŠEK

ŽÁDOST RODIČE O SOUČINNOST

POKYNY NÁVŠTĚVÁM PŘI VSTUPU DO ŠKOLNÍCH BUDOV