Menu schované do tlačítka

 

Historie zblízka

Atmostéra roku 1938 dýchla na všechny účastníky shromáždění 12. 2. 2013 v aule naší školy. Přiblížení života v předválečném Československu se ujali tři členové Vojensko – historického sdružení Kladruby – Petr Petr, Pavel Kops a Josef Lang.

Toto sdružení provozuje v Kladrubech muzeum opevnění, přístupné veřejnosti. V muzeu shromáždili členové mnoho zbraní, které patřily do výzbroje československé armády před 2. světovou válkou. Naše škola tak využila nabídky jednoho z členů sdružení a zároveň otce naší žákyně uskutečnit pro žáky 9. tříd besedu o této problematice.

Aula se na jeden den proměnila a její návštěvníci se najednou ocitli v předválečné době, poznávali nefalšované vlastenectví obyvatel Československa, jejich odhodlání bránit svou vlast, seznamovali se se životem lidí v době ohrožení nacismem. Historie najednou nebyla jen kapitolou z učebnice, ale zásluhou vyprávění členů sdružení se stala barvitým obrázkem života před válkou. Vyprávění vhodně doplňovala výstava exponátů, které členové sdružení s sebou přivezli. Nejvzácnějším byl těžký kulomet vzor 24, tato zbraň pochází ještě z dob Rakouska – Uherska, žáci si prohlédli kulomet vyrobený Zbrojovkou F. Janečka v roce 1924, další vzácností byl i lehký kulomet vzor 26 ze Zbrojovky Brno.

Účastníci měli možnost poznat nejen zbraně, ale seznámili se i s výstrojí vojáka. Uvědomili si, že svoboda není samozřejmá věc. A pojem obrana vlasti nepatří jen do učebnice, ale stává se nedílnou součástí plnohodnotného lidského života.

Za takovou přednášku patří všem třem členům Vojensko – historického sdružení z Kladrub naše velké poděkování.

Mgr. Vlasta Šafratová, zástupkyně ředitele

  FOTOGALERIE

AKTUALITY

ŠKOLNÍ ROK 20/21
organizace, prázdniny, pomůcky...
 

PODROBNÉ INFO K NOŠENÍ ROUŠEK 

ŽÁDOST RODIČE O SOUČINNOST

POKYNY NÁVŠTĚVÁM PŘI VSTUPU DO ŠKOLNÍCH BUDOV 

ÚČET Microsoft Office 365 PRO KAŽDÉHO ŽÁKA NEW

Přihláška na lyžařský výcvik (pdf)NEW

Jak probíhaly adaptační kurzy 6. ročníku

Kroužek "A2 Key for Schools Cambridge" na 2. stupni (pdf)

NABÍDKA ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ

Jazykové zkoušky Cambridge English na 1. stupni

ÚSPĚCHY V SOUTĚŽÍCH

ARCHIV 19/20


ZAJÍMAVOSTI

Letecké snímky školních budov

Ze života Josefa Hlávky - videopořad

Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu


jídelníček

youtube

Počasí u nás


archiv

 

Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně1146
IČO: 49181891
webmaster  

Prohlášení o přístupnosti