Vzhledem k tomu, že se nám v loňském školním roce osvědčilo uspořádat pro deváté ročníky projektový den pod názvem „Holocaust“, rozhodli jsme se tuto akci zapojit do výuky i letos.
První část proběhla v prostorách auly školy v pátek 29. dubna. Nejprve na žáky čekala prezentace jejich vlastních projektů na dané téma. Musíme objektivně říci, že letošní autoři byli mnohem vynalézavější než ti loňští a dali si se svými díly také více práce. Postupně bylo předloženo šest projektů, které se ucházely o přízeň poroty, tedy všech přítomných žáků. Po následném hlasování bylo jasno – vítězným projektem se stal hraný film z dílny žáků 9. D o gestapem pronásledovaném židovském chlapci. Na druhém místě skončil krásný projekt o Anně Frankové, jehož autorem byli žáci 9. C. Na třetím stupínku se umístil recesistický projekt Jakuba Jozefčáka a Lukáše Faita z 9. B o neexistujícím koncentračním táboře a tamních podmínkách.
Po kratší pauze jsme navázali další částí programu, což byla prezentace projektu paní učitelky na téma „Terezín – židovské ghetto“. Ten byl zároveň přípravou na mezitřídní soutěžní část celé akce. Žáci každé třídy vybrali ze svého středu soutěžní týmy, které měly za pomoci sběračů nápověd správně a co nejrychleji odpovědět na zadané otázky. Poté došlo k výměně týmů a pokračovalo se v kvízu na stejné téma. Závěrečnou disciplínou prošly opět obměněné týmy, jejichž úkolem bylo sestavit k sobě pojmy a jejich vysvětlení znovu za pomoci sběračů nápověd. Zde zcela jednoznačně rozhodovala rychlost nalezených vysvětlivek. Nakonec došlo i na vyhlašování výsledků této soutěžní části. O pouhé dva body zvítězila třída 9. B, před druhou 9. A, která měla stejný počet bodů jako nakonec třetí 9. C. O pořadí na druhém a třetím místě rozhodla právě rychlost při poslední soutěži. O pár bodů zpět skončila 9. D.
Druhou částí celého projektu byla přímá návštěva Malé pevnosti v Terezíně a poté i Lidic dne 3. května. V Terezíně se nás ujali dva průvodci, kteří nás provedli zpřístupněnou částí areálu včetně podzemní chodby vedoucí k popravišti. Slyšeli jsme rozhodně zasvěcený a zajímavý výklad o tomto smutně proslulém památníku. Někteří odvážlivci se dokonce nechali dobrovolně zavřít do temné samotky, a alespoň na chvilku si tak mohli prožít situaci tamějších vězňů. Nikdo z nich nevycházel z cely s úsměvem na rtech. Díky výkladu i přípravě v podobě projektového dne si všichni uvědomili, co se zde muselo odehrávat za druhé světové války.
Z Terezína jsme se následně vydali do Lidic. I zde jsme se rozdělili na dvě skupiny, které absolvovaly prohlídku muzea s výstavou různých fotografií a předmětů ze starých Lidic a také s dobovými dokumentárními filmy. V závěru expozice jsme mohli slyšet vzpomínky pamětníků – přeživších lidických dětí. Součástí byl rovněž výukový program „Příběh Lidic“, který spočíval v práci s dobovými fotografiemi. Na závěr nás čekala společná procházka po areálu zaniklých Lidic, okomentovaná zasvěceným výkladem průvodkyně.
Stejně jako v loňském roce i letos jsme se přesvědčili o tom, že projekt „Holocaust“ má smysl a je správné seznámit žáky i s temnými stránkami naší nedávné historie.
Markéta Kaslová
ŠKOLNÍ ROK 24/25
organizace, volné dny, třídní aktivy, pomůcky...
Z NAŠICH AKCÍ
LOGICKÁ OLYMLIÁDA a naši úspěšní řešitelé
Úspěch v okresním kole ve florbalu dívek (1. stupeň ZŠ)
Úspěch v okresním kole ve florbalu dívek (2. stupeň ZŠ)
Úspěch v okresním kole ve florbalu chlapců (2. stupeň ZŠ)
Čtvrťáci na výstavě v Domu historie Přešticka
Úspěch našich žáků ve WocaBee jazykovém šampionátu
Jak si poradit v informačním světě
(preventivní akce)
ZAJÍMAVOSTI
Pocta Josefu Hlávkovi
ke 190. výročí narození
Přednáška prof. Lenky Zdeborové na Pražském hradě
Prestižní cena za vědu pro prof. Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni
Ze života Josefa Hlávky - videopořad
Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu
Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně1146
IČO: 49181891
webmaster