Rozbor živé kapky krve v temném poli mikroskopu

Ve středu 13. května se žáci osmého ročníku shromáždili v aule naší školy s očekáváním, co zajímavého je možné se dozvědět z pozorování kapky lidské krve pod mikroskopem.

Kolega Mgr. Jan Rajčok velmi poutavě hovořil o vizuální metodě rozboru živé kapky krve v temném poli mikroskopu. Vysvětlil rozdíl mezi touto metodou a běžným rozborem krve, např. při odběru v nemocnici. Zásadní odlišností je, že se v temném poli mikroskopu zkoumá krev živá. Můžeme tedy pozorovat tvar červených krvinek, jejich shluky, množství krevní plazmy, pozorovat vlákna fibrinu, pohyb bílých krvinek, jejich tvar i velikost, lze sledovat krystalky kyseliny močové nebo cholesterolu či eventuálně bakterie a jejich aktivitu atd.

Žáci zhlédli několik fotografií a videozáznamů pořízených z rozboru kapky krve v temném poli mikroskopu. Pozorování krve dokáže odhalit, zda je v pořádku pitný režim vyšetřovaného, zda se vhodně stravuje, kouří-li, má- li dostatek pohybové aktivity ... Metoda má i preventivní význam, protože rozbor krve může upozornit na budoucí možné zdravotní problémy vyšetřovaného. V závěru přednášky se dostalo i na dotazy žáků.

Chtěla bych touto cestou velmi poděkovat kolegovi Rajčokovi za vzornou ukázku propojení teorie s praxí.

Lenka Křížová

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)NEW