Menu schované do tlačítka

 

PROJEKT HOLOKAUST

V letošním roce jsme poprvé vyzkoušeli zařadit do výuky dějepisu v devátém ročníku novinku – projekt Holokaust, který se skládal ze dvou částí.

Nejprve žáci společně absolvovali projektový den. V této části nejprve zhlédli dokument o vyhlazovacích koncentračních táborech a zvěrstvech v nich páchaných. Poté byly představeny projekty na téma holokaust, zpracované zástupci jednotlivých devátých tříd. Všichni přítomní se následně zapojili do hlasování o nejlepší projekt. V letošním prvním ročníku zvítězil zástupce 9. D David Viktora s projektem „Josef Mengele“.

Dále se pokračovalo prezentací paní učitelky na téma „Terezín – židovské ghetto“. Z této prezentace vyplynul i další úkol. Jednalo se o mezitřídní týmovou soutěž, ve které měli žáci odpovídat na otázky týkající se předcházející prezentace. K dispozici byly i nápovědy. V této části dopadla nejlépe třída 9. C, která jako jediná odpověděla na všechny otázky správně.

Na závěr proběhla ještě jedna mezitřídní soutěž, ve které došlo ke změně soutěžních týmů i úkolů. V této části byly úspěšné hned tři třídy. Protože mezi nimi byla opět 9. C, stala se celkovým vítězem soutěžní části právě tato třída. Nejlepší projekty i soutěžní týmy byly odměněny.

Celý projekt pokračoval druhou částí, která spočívala v exkurzi do Malé pevnosti Terezín a následně do Lidic.

V Terezíně jsme s průvodcem prošli okruh po Malé pevnosti, kde jsme mohli vidět různé místnosti a vězeňské cely, vyslechli jsme zajímavý výklad a absolvovali jsme také cestu od skladišť na popraviště, která vedla podzemními chodbami, což byl pro mnohé docela zajímavý zážitek. Příjemný rozhodně nebyl ani pocit být zavřený v maličké cele, ať s malým okénkem nebo zcela bez oken.

V Památníku Lidice pro nás byl připraven výukový program založený na dobových fotografiích. Z dobových fotografií, útržků pamětí a zpovědí žijících pamětníků byla složena i expozice v lidickém muzeu, kterou jsme rovněž navštívili. Exkurze byla zakončena procházkou po areálu bývalých Lidic se zastávkami na památečných místech v doprovodu průvodkyně. Stihli jsme také pořídit několik fotografií.

Celý projekt měl vzdělávací a hlavně výchovný cíl. Snažili jsme se děti seznámit s tím, jaká zvěrstva se dají napáchat v duchu ideologie. Chtěli bychom tímto dosáhnout toho, aby si i děti uvědomily, že nesmíme nikdy zapomínat na zbytečné oběti nesmyslného násilí a že bychom se měli všichni snažit vyvarovat se něčeho obdobného v příštích generacích.

 

ŠKOLNÍ ROK 24/25
organizace, volné dny, třídní aktivy, pomůcky...

Nabídka zájmových kroužků

ÚSPĚCHY V SOUTĚŽÍCH


Z NAŠICH AKCÍ

„PLZEŇSKÝ POVĚSTI“ se dětem líbilyNEW

UKLIĎME ČESKONEW

Z AKCÍ ŠKOLNÍ DRUŽINY

Druháci vyráběli ze dřeva

Soutěžíme s WocaBee

Program ZDRAVÁ 5 se líbila

Žáci 1. stupně v krajském kole pěvecké soutěže

VYBÍJENÁ – úspěch v okresním poháru

Okresní turnaj V KOŠÍKOVÉ – úspěch domácích týmů

JAK JSEM POTKAL ŽÍŽALU

MASOPUST VE DRUHÉM ROČNÍKU

V Í C E


ZAJÍMAVOSTI

Pocta Josefu Hlávkovi
ke 190. výročí narození

Přednáška prof. Lenky Zdeborové na Pražském hradě

Prestižní cena za vědu pro prof. Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni

Letecké snímky školních budov

Ze života Josefa Hlávky - videopořad

Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu


jídelníček

youtube

Počasí u nás


archiv

 

Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně 1146
IČO: 49181891
webmaster  

Prohlášení o přístupnosti