HODINA MODERNÍ CHEMIE – FORENZNÍ ANALÝZA

Hodina moderní chemie je projekt Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která se tím snaží popularizovat chemii a moderní chemické obory. Je zdarma připraven pro žáky základních a středních škol, na naší škole si ji letos vyzkoušeli žáci 9. ročníku.

První část byla věnována daktyloskopii, nauce o papilárních liniích na bříškách prstů, pro každého jedince tak unikátní, že díky nim lze přesně podle otisku prstů určit pachatele trestních činů. Žáci byli seznámeni s postupem snímání otisků prstů, a sami si tento úkon osahali na vlastní kůži. Dále se mohli seznámit i s jinými technikami, tzv. nešpinícími, použitím listu termopapíru, a také snímání latentních otisků z předmětů.

Druhá část byla věnována DNA. Žáci byli fascinováni, a také překvapeni, jak probíhá testování látek na stopy krve, jak se ohledává místo činu a sbírají důležité mikrostopy z povrchů těles a látek. Ne vše, co vidí v televizi v různých kriminálních seriálech, je reálné. Dozvěděli se například, že test na DNA není otázkou chvilky, ale trvá to i pár dní až týdnů.

Tato hodina byla nejen velice poučná, ale byla i zábavná, a hlavně bylo na našich žácích vidět, že je i hodně zaujala. Doufám, že tím se předmět chemie stává zajímavějším a pochopitelnějším.

Markéta Krátká

organizace, volné dny, pomůcky...

Nabídka zájmových kroužků

Z NAŠICH AKCÍ