Menu schované do tlačítka

 

Adventní Norimberk

V úterý 6. 12. 2022 se žáci osmých ročníků zúčastnili exkurze do Norimberku. Odjížděli jsme v časných ranních hodinách a do cíle jsme dojeli kolem půl desáté. Paní průvodkyně nám už cestou řekla mnoho zajímavostí z historie města i o tradici adventních trhů. Jedna ze zajímavostí je, že Norimberk Karel IV. navštívil 52krát za svůj život. Po druhé světové válce bylo město téměř celé zničené, jeho obnova trvala dvacet let.

Prohlídku jsme začínali u císařského hradu, odkud byl krásný výhled na celé město. Pak jsme sestupovali do centra malebnými uličkami s domky z hrázděného zdiva. V jednom takovém bydlel významný malíř Albrecht Dürer. Když jsme došli na centrální náměstí, kde se konají největší německé trhy, dostali všichni rozchod, aby si mohli dostatečně užít atmosféru vánočních trhů. Byli jsme upozorněni, že ve 12 hodin na kostele Panny Marie se dá do pohybu orloj, který představuje sedícího Karla IV., kolem něhož třikrát obchází kurfiřti. Kromě velkého trhu je zde i trh partnerských měst a dětský trh. Ochutnali jsme věhlasné norimberské perníčky či bavorské klobásky.

Symbolem norimberských trhů je postava Christkind (Ježíšek), kterou znázorňuje dívka. Té musí být alespoň 16 let. Je volena na dva roky. Od úterý do pátku se objevuje na dětském trhu po půl třetí. Někteří z nás ji potkali.

Pak následovala druhá část prohlídky města za řekou Pegnitz, kde jsme minuli dům kata. Nachází se zde mimo jiné i kostel sv. Vavřince a moderní obchodní centra. Odtud jsme odcházeli přes malebné zákoutí řemeslnických domků k autobusu. Až na menší přeháňku nám počasí přálo. Všichni jsme se plni zážitků vrátili zpět do svých domovů.

Mgr. Magdaléna Trhlíková, Mgr. Pavlína Žižková

FOTOGALERIE

ŠKOLNÍ ROK 22/23
organizace, prázdniny, pomůcky...

PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA SŠ

ÚSPĚCHY V SOUTĚŽÍCH

Nabídka zájmových kroužků


Z NAŠICH AKCÍ

VELKÝ ÚSPĚCH MALÝCH HERCŮNEW

Vydařený ŠKOLNÍ VÝLET 3. ročníkuNEW

Úspěch v ATLETICKÉM ČTYŘBOJINEW

Vítězství v POHÁRU ROZHLASU

OKRESNÍ PŘEBOR V ATLETICKÉM TROJBOJI

McDonald's Cup

ÚSPĚCH v krajském kole ŠTAFETOVÉHO POHÁRU

PŘEŠTICKÁ LAŤKA 2023

Z AKCÍ ŠKOLNÍ DRUŽINY

Úspěch v matematické soutěži MaSo

V Í C E


ZAJÍMAVOSTI

Pocta Josefu Hlávkovi
ke 190. výročí narození

Prestižní cena za vědu pro paní Lenku Zdeborovou, naši bývalou žákyni

Letecké snímky školních budov

Ze života Josefa Hlávky - videopořad

Jak povodeň v roce 2002 ohrožovala školu


jídelníček

youtube

Počasí u nás


archiv

 

Základní škola Josefa Hlávky Přeštice, Na Jordáně1146
IČO: 49181891
webmaster  

Prohlášení o přístupnosti