Exkurze žáků osmého ročníku do ZOO Praha

V úterý 21. září si žáci osmého ročníku v praxi ověřili, co všechno si o zvířatech zapamatovali z učiva zoologie z loňského roku. Tentokrát se zaměřili nejen na poznávání jednotlivých druhů zvířat, ale hlavně na jejich chování. Ve škole jsme se začali totiž učit o etologii, nauce o chování živočichů. Jaké druhy chování patří k chování zděděnému a jaké k naučenému? Jak vypadá obranné a ochranné chování či hierarchické uspořádání vztahů ve skupině zvířat? Co je chování podmíněné látkovou výměnou? Co si představit vlastně pod pojmem sociální chování? Příklady takových druhů chování a mnoho dalšího mohli žáci sledovat přímo v jednotlivých výbězích zvířat či v pavilonech pražské ZOO. V hodinách přírodopisu budeme moci navázat na pozorování chování zvířat a jít tak od konkrétních příkladů k obecným termínům z oblasti etologie.

V tomto roce oslaví ZOO Praha 90 let od svého vzniku. Přesně 28. září 1931 byla otevřena pro veřejnost. Ředitelem se stal zoolog a ornitolog Jiří Janda. Žáci si mohli prohlédnout výstavu ZOO pro hlavní město. Tato výstava o historii ZOO Praha vychází ze stejnojmenné knihy Hany Heráňové. Žáci odjížděli domů plni zážitků. Dnešní den jim budou připomínat zakoupené suvenýry v podobě pohlednic zvířat, kalendářů a magnetek či puzzle s obrázky zajímavých živočišných druhů v ZOO v pražské Tróji.

Doprava byla dětem hrazena z projektu Vzdělávání nás baví - Šablony II.

Věříme, že se sem budou žáci rádi vracet i se svými rodiči. Už teď se nám stýská po hravých lachtanech, žirafách, skupince goril nížinných či slonech indických s mláďaty. Návštěva pražské ZOO je výborným tipem na prima rodinný výlet.

Poděkování patří i pedagogům, kteří žáky do ZOO doprovázeli. Žákům i učitelům děkuji též za poskytnuté fotografie.

Mgr. Lenka Křížová
učitelka přírodopisu

ZOO Praha

Testování na COVID od 31. ledna