Dějepisná exkurze do Lidic a Terezína

Dne 11. června 2024 jsme vyrazili na exkurzi s našimi učitelkami dějepisu. Navštívili jsme zaniklou vesnici Lidice, město Slaný a Terezín.

Naše první kroky mířily k Památníku Lidice. Došli jsme nejprve do muzea, kde jsme si prohlédli dvě místnosti. V první nám byl puštěn krátký film o historii zaniklého místa. Ve druhé místnosti byla připravena expozice se jmény lidických obyvatel a různé videozáznamy.

Venku na nás již čekala paní průvodkyně Svobodová, která nás provedla celým údolím bývalých Lidic. Dozvěděli jsme se, kde co stálo, kde kdo bydlel a další různé zajímavosti. Ke konci prohlídky jsme navštívili pomník 82 lidických dětí, kde jsme zanechali kytici za naši školu.

Po vyčerpávající prohlídce Lidic jsme se zastavili na krátkou pauzu ve městě Slaný nedaleko Kladna.

Odpočati a občerstveni jsme opět usedli do autobusu, který nás zavezl do Terezína, staré pevnosti, jež sloužila v průběhu 2. světové války jako pracovní tábor pro Židy a nepohodlné osoby. Čekala nás již poslední prohlídka, se kterou už někteří nebyli tolik spokojeni kvůli průvodcům, které jsme dostali. Vyzkoušeli jsme si tzv. samotku, prošli podzemní chodbou a nakonec jsme zamířili do místního promítacího sálu, kde jsme zhlédli krátký film o historii tábora.

Tím jsme zakončili naši cestu a jeli jsme zpátky do Přeštic. Troufáme si říci, že většina si užila zpáteční cestu autobusem stejným dílem jako celou exkurzi.

Celý den jsme si nemohli vynachválit a myslíme si, že každý si odnesl alespoň něco nového a zajímavého. Chtěli bychom jménem všech zúčastněných žaků poděkovat skvělým paním učitelkám Šestákové, Pitulové a Frančeové za zorganizování celé této exkurze. Dále bychom chtěli poděkovat panu řidiči za dopravu.

žáci 9. ročníku

F O T O

Bohatý program BRANNÉHO DNENEW

POŠTA Z KRŠKANEW