Exkurze do výukového a školícího střediska firmy EKODEPON s.r.o. v Černošíně

Žáci devátého ročníku naší školy navštívili koncem května a začátkem června v rámci exkurze školící a výukové středisko společnosti Ekodepon, která se zabývá tříděním odpadu, zajišťuje dotřídění plastového odpadu, provozuje skládku odpadu a od r.2022 i moderní kompostárnu biologicky rozložitelných odpadů /mezi biologicky rozložitelný odpad patří tráva, listí, větve, kmeny, biologicky rozložitelný komunální odpad z hnědých odpadových nádob/.

Po příjezdu se naši žáci ve školícím středisku dozvěděli řadu informací týkajících se recyklace. V areálu firmy na centrálním sběrném dvoře odpad, jako kov, dřevo a další, shromažďují a poté expedují k recyklaci. Žáci si prohlédli třídící linku, kde se dotřiďují plasty na jednodruhové, následně jsou lisovány na hydraulickém lisu do balíků a dodávány do zpracovatelských závodů k materiálové recyklaci. Na závěr exkurze se vydali žáci ke skládce odpadu a také navštívili kompostárnu se sítovačkou – strojem na třídění jednotlivých frakcí materiálu. Cestou jsme z okna autobusu mohli vidět na vrcholu skládky i kompaktor, mohutný a výkonný stroj, který rozhrnuje, nahrnuje a zhutňuje odpad na skládce.

Držme se však hesla: Nejlepší je takový odpad, který vůbec nevznikne!

Doprava na exkurzi byla hrazena částečně z dotace Plzeňského kraje a částečně Základní školou Josefa Hlávky Přeštice.

Děkuji všem vyučujícím, kteří žáky na exkurzi doprovázeli. Žákům patří též poděkování za bezproblémový průběh exkurze.

Mgr. Lenka Křížová
koordinátor EVVO