Karel IV. v naší škole

V letošním roce uplyne významné výročí – 700 let od narození Karla IV. (1316 -2016). Žáci se s touto velkou osobností středověkých dějin setkávají v hodinách vlastivědy, a proto jsme byli rádi, že 12. a 13. dubna mezi nás zavítal historik pan Libor Marek. Pro žáky 4. a 5. ročníku připravil pestrý a poučný pořad, ve kterém si žáci utřídili informace o životní cestě velkého panovníka.

Pan Marek se zaměřil na málo známé okamžiky ze života Karla IV. (uvěznění na hradě Loket vlastním otcem, první bitva v 16 letech, sběratelství a astrologie). V pořadu se také objevily zajímavosti a pověsti spojované s jeho stavbami (Karlův most, Karlova univerzita) nebo putování po královských hradech, jež nechal zbudovat. Hodně zajímavé byly informace o vztahu Karla IV. k našemu kraji a Přešticku – např. procházení panovníka těmito místy. Modely hradů Kašperk, Radyně a Karlštejn si žáci prohlédli na vlastní oči. Spolu s nimi si mohli „osahat“ mince, kterými se platilo v době Karla IV., repliku Svatováclavské koruny a unikátní kopii Zlaté buly Karla IV. z roku 1356. Celý program byl zpestřen ukázkami z filmů Slasti Otce vlasti a Noc na Karlštejně.

Žákům se pořad velice líbil a získané poznatky určitě dále využijí.

Mgr.Pavlína Křenová, Mgr.Šárka Havlíčková

Karel IV.