Noc s Andersenem

V pátek 4. dubna 2014 v České republice proběhla již 14. Noc s Andersenem. Do této celostátní akce se přihlásilo celkem 1 385 míst, a tak by spáči zaplnili už ne jedno velké město, ale jistě i dvě, ba i tři.

Celkem nocovalo asi přes 80 000 dětí i dospělých. Tento úctyhodný počet podpořili i někteří žáci z šestých tříd naší školy.

Letošní nocování proběhlo v duchu řešení detektivních záhad. Předkládáme postřehy, zážitky účastníků. Snad i přiložené fotografie přiblíží nádhernou atmosféru, která panovala během celé noci. Atmosféru vzájemné spolupráce, objevování, překvapení, úžasu, a hlavně lásky ke knihám. Večerem nás provázela úcta a obdiv k psanému slovu, neb …. „Příběh, román, pohádka se podobají živoucím tvorům a možná jimi i jsou. Mají svou hlavu, nohy, krevní oběh a šaty jako skuteční lidé.“ (Erich Kästner, Emil a detektivové).

Postřehy:

… „ Noc s Andersenem byla velice příjemná. Jako první hru jsme ve skupinkách skládali puzzle, neboť i řešení detektivky vyžaduje pečlivost, souhru, postřeh, představivost. V osmiboji jsme poznávali písmo učitelů, luštili tajenky, kvízy, trénovali svaly, hledali tikající bombu (naštěstí pouze hračka..)…“

… „letošní téma Kouzelné noci byly detektivní příběhy, a tak jsme na papírové lupy přenesli otisky svých prstů. ..“ …letošním hostem noci byl pan učitel Jan Rajčok, moc se mi líbila jeho prezentace. Dozvěděli jsme se mnoho o Islandu , o tamějších lidech a zvyklostech…“

… „byla krásná noc a my jsme ze svíček poskládali velké písmeno A a vyslali do světa vzkaz, že i na naší škole probíhá nocování s knížkou…“

… „posledním úkolem bylo vyšetřit vraždu v londýnských uličkách, chodili jsme po tmě s baterkou po škole a pročítali jednotlivé kapitoly záhady v Londýně. Podle návodných otázek jsme se rozhodovali, jak příběh bude pokračovat. Všem se podařilo odhalit vraha. Toto půlnoční bloudění nemělo chybu…“

PS: Staň se i ty na chvilku detektivem.
Kolik papírových lup viselo na provázku v čítárně?

UKLIĎME ČESKO (5. ročník)NEW