BESEDA V KNIHOVNĚ

Dne 19. března jsme byli navštívit městskou knihovnu. Pan zástupce Nakladatelství Fragment nám vysvětloval, že vytvořit knihu není jednoduché. Někomu to může trvat i celý život. Dozvěděli jsme se, jak se dělá kniha. Nakladatel nám popisoval vznik knihy od doby, kdy autor dostane nápad, nakladatelství knihu vydá a my si ji můžeme přečíst.

Viděli jsme různé druhy knih a také knihu než jde do tisku. Zjistili jsme například, že existuje voňavá knížka. Většina z nás to nevěděla. Beseda byla poučná a zajímavá a zaujala nás natolik, že další z nás se staly čtenáři naší městské knihovny.

Jak se dělá kniha

Spisovatel dostane nápad, napíše svůj rukopis a odnese ho do nakladatelství. Šéfredaktor schválí rukopis a předá jej redakci. Redakce osloví ilustrátory, aby k textu nakreslili obrázky. Vše předají technické redakci. Technická redakce se stará o to, aby listy v knize, texty a obrázky byly správně srovnány. Členové odborné redakce vybírají ze svých návrhů název knihy. Grafik vytvoří podle ilustrace a obsahu knihy obálku. V grafickém studiu se připravuje maketa knihy tak, že text a obrázky se vloží do počítače. Grafik upravuje pozadí, styl písma, velikost písma, velikost a umístění obrázků, nadpisy, stránky atd. Výroba připraví výsledný vzhled knihy. Naposledy se může změnit vzhled obálky, barevnost a upravit velikost knihy. Knihu pošlou do více tiskáren, zvolí tu nejlepší. Když je kniha vytištěna, postarají se o její propagaci v novinách, rádiích, na internetu, v televizi a pomocí katalogů. Zákazník si může koupit novou knihu přímo v nakladatelství, v knihkupectví nebo si ji může objednat v katalogu či na internetu. Každé nakladatelství má svůj Knižní klub čtenářů.

Tímto děkujeme p. Novotnému s nakladatelství FRAGMENT.

Tereza Balejová, Michala Balounová, 4.A a žáci 4.a 5. ročníků

Poděkování od účastníků návštěvy z KrškaNEW

Z AKCÍ ŠKOLNÍ DRUŽINY NEW

Účast v matematické soutěži PANGEANEW