LITERÁRNÍ SOUTĚŽ NAPOMŮŽE VÝSTAVĚ

Loni před prázdninami vypsalo KZ Přeštice literární soutěž na téma „Legionáři z Přeštic a okolí“. Byla vypsána ve třech věkových kategoriích a organizátoři si od ní slibovali, že s její pomocí zaplní dosud „bílá místa“ regionální historie. Vědomi si toho, že téma je obtížné a současnému člověku již hodně vzdálené, přesunuli jak termín uzávěrky soutěže z 10. října na 31. prosinec 2003, tak zamýšlenou stejnojmennou výstavu (na září t.r.). Soutěž byla nakonec obeslána 23 příspěvky, které přišly od těch nejmladších, tj. žáků ZŠ Přeštice. Pouze dva z nich si práci maximálně usnadnili stažením historických informací z internetu. Ostatní poctivě pátrali prostřednictvím svých nejbližších příbuzných a místních kronik. Z vybraných prací jsme sice sestavili pořadí nejlepších, ale chtěla bych zdůraznit, že pro pracovnice Domu historie Přešticka, které budou všechny informace zapracovávat do scénáře výstavy, jsou všechny velmi cenné. Ať již se jedná o přepis stručného zápisu z obecní kroniky nebo příběh tradující se ústním podáním v rodině a ztvárněný více či méně zdařilou literární formou. Tady šlo skutečně o pátrání po téměř již zapomenutých faktech, která budou použita tak, aby na tzv. “malých“ dějinách, které píší osudy konkrétních lidí bylo možno pochopit dějiny “velké“, tj.ty z učebnic dějepisu.

Chtěla bych na tomto místě ještě zdůraznit, že nebýt pochopení, s jakým vyučující českému jazyku a dějepisu na 2. stupni ZŠ Přeštice přistupují ke všem výzvám Kulturního zařízení na obdobné akce, jakou byla popisovaná soutěž, a nebýt jejich aktivizace žáků a odborné pomoci, neměli bychom co hodnotit. Děkuji proto tímto paním učitelkám Mgr. Haně Valachové, Mgr. Vlastě Šafratové, Mgr. Haně Hanzlíkové, Mgr. Anně Volerové a Mgr. Vladimíře Strakové. Stejný dík a uznání si zaslouží i všichni rodiče a prarodiče,kteří dětem s tímto nelehkým úkolem pomáhali.

A jaké je konečné pořadí „legionářských“ prací? Prvních deset mladých autorů obdrží od Kulturního zařízení Přeštice hodnotnou knihu a ostatní malou pozornost. Veřejné vyhodnocení a předání odměn se uskuteční na prvním představení Akademie ZŠ v 28.4. t.r.

Barbora Janská (7.A), Milan Toman (8.D), Marek Fornouz (6.A), Nikol Benešová (9.A), Michaela Kastnerová (8.D), Martin Kratochvíl (8.D), Hana Čermáková (7.A), Martin Herian (7.A), Adéla Jeřábková (7.A), Václav Turek (9.E). Zuzana Milotová (7.E), Kristýna Formánková (6.A), Markéta Čechurová (7.A), Jiří Jaroš (7.A), Jiřina Heřmanová (7.A), Pavlína Honzíková (6.A), Jana Raisová (8.D), Martina Červená (8.D), Michal Kasal (6.A), Lenka Jeslínková (7.A), Tomáš Hajžman (7.A), Eva Hánová (7.A) a Martina Alblová (7.A).

Některé z prací budou postupně zveřejněny ve sborníku Pod Zelenou Horou a také v samostatné publikaci, jejíž vydání plánuje společně vedení ZŠ s KZ Přeštice.

V.KOKOŠKOVÁ